تئاتر

مسعود عقلی: مسئولین باید بدانند که تئاتر مردم را آرام می‌کند

مسعود عقلی
مسعود عقلی گفت: مسئولین باید بدانند که تئاتر مردم را آرام می‌کند و به نفع همه است.
کارگردان تئاتر «رسوب» در نشست نمایش «رسوب» که در ایسنا- منطقه خراسان برگزار شد، عنوان کرد: نمایش من به جشنواره فجر می‌رود اما هیچ اتفاق سیستماتیکی در راستای این موفقیت از طرف مسئولین برای من نمی‌افتاد و البته بسیار کسانی هستند که چون من، زندگی و وقت خود را برای این کار می‌گذراند.
دیگر وقت آن است که شرایط تغییر کند
وی تصریح کرد: حالا وقت آن است که شرایط تغییر کند. دیگر همچون گذشته نیست که تئاتر مخاطب کمی داشته باشد. مردم ما به تئاتر می‌آیند و تئاتر می‌بینند. جشنواره ما مخاطب عام دارد.
 عقلی تاکید کرد: زحمت همه افتخارآفرینی‌های امروز تئاتر را هنرمندان کشیده‌اند و مسئولین کار درخور توجهی برای تئاتر نکرده‌اند.
این کارگردان تئاتر عنوان کرد: کاندیداهای کمی در مجلس به فراکسیون فرهنگی می‌روند و این نشان می‌دهد که تئاتر اصلا در ذهن ما تعریف نشده است. مسئولین نمی‌دانند که تئاتر چه قلب تپنده‌ای می‌تواند باشد. واقعا اگر مسئولین متوجه تاثیر این هنر شوند برای آن‌ها مهم می‌شود.
وی ادامه داد: مسئول توجیح نیست که تئاتر چقدر به نفع همه است و الا از آن حمایت می‌کند.  آن‌ها فکر می‌کنند ما می‌خواهیم کاری کنیم که ضرر دارد و آن‌ها مخالفت می‌کنند در صورتی که هم ما و هم مسئولین به دنیال یک کار مفید هستیم ولی متاسفانه سوء تفاهم‌های بزرگی در تئاتر از طرف مسئولین وجود دارد.
این نویسنده تئاتر اظهار کرد: مسئولین بدانند که کسی که به تئاتر می‌رود چقدر ذهنش آرام می‌شود و چقدر تئاتری که می‌بیند برای او سودمند خواهد بود، هیچ‌گاه در حمایت از آن کوتاهی نخواهند کرد.
تئاتر مشهد می‌تواند گردش مالی داشته باشد
این کارگردان تئاتر تصریح کرد: تئاتر مشهد مخاطب دارد و دارد دیده می‌شود اما همه تماشاچی‌ها از شرایط بد بلک‌باکس‌ها ناراضی‌اند. حوزه هنری در حال ساختن یک بلک‌باکس است اما عملا شش ماه است که کار خوابیده است، تئاتر کنونی مشهد در حال درآمدزایی است  و بر روی جایی که درآمد زایی دارد می‌توان سرمایه‌گذاری کرد.  چنین فضایی می‌تواند گردش مالی داشته باشد.
وی افزود: ما سالن‌های مناسبی برای اجرا نداریم. ما در نمایش اخیرمان در استفاده از بلک باکس مشکل داشتیم چون نور مناسبی نداشت و سقف کوتاه بود. البته بلک‌باکس سالن اشراق از وضعیت بهتری نسبت به سالن بهار برخوردار بود و به همین خاطر برای اجرا ان را انتخاب کردیم. ما تنها یک سالن استاندارد داریم که  آن هم سالن دور افتاده هاشمی نژاد است.
عقلی تصریح کرد: سالن اصلی تئاتر شهر نیز به هیچ عنوان شرایط خوبی ندارد. عمق این سالن کم است و صدا خوره دارد.
مسائل منطقه دغدغه من در رسوب بود
این نویسنده در خصوص علت انتخاب مسائل منطقه‌ای برای داستان خود گفت: حدود دو سال پیش بود که من در جریان حوادث منطقه‌ای قرار ‌گرفتم.این مساله باعث دغدغه‌ من شد و به نظرم آمد نوبت نوشتن این  مسائل است. چون نگارش من به شدت وابسته به محیط اطرافی است که در ان زندگی می‌کنم و اصولا خیلی به دنبال مضامین دور نمی‌روم. البته انتخاب مسائل روز منطقه برای نوشتن کار دشواری بود چون هنوز خیلی از آن زمان نگذشته است و با کمی بی‌دقتی کار شکل گزارشی پیدا می‌کرد.
وی ادامه داد:  از طرفی علاقه من به مسائل خانوادگی و رفاقت در درام نیز در کنار توجه بله مسائل روز خیلی زیاد است، به همین خاطر یک داستان خانوادگی را برای نمایشم انتخاب کردم.
این کارگردان تئاتر عنوان کرد: من در تمامی انتخاب‌هایم اولویت را به نویسندگی می‌دهم و اگر بخواهم بین کارگردانی و نویسندگی انتخاب کنم اولویت با نویسندگی است. اما نکته‌ای که وجود دارد این است که من راغبم نمایش‌هایم را خودم کارگردانی کنم تا فضاهایی که در ذهنم وجود دارد را هرچه بهتر بتوانم در داستان مطرح کنم و اگرنه  قطعا در این شهر کارگردانان بهتری از من وجود دارند.
وی در خصوص برنامه‌های آتی خود گفت: اگر شرایط مناسب باشد می‌خواهم به جز رسوب که در حال اجرای آن هستیم، یک کار دیگر نیز تا آخر سال داشته باشیم.
عقلی در مورد سه اجرای متوالی نمایش رسوب در جشنواره تئاتر استانی عنوان کرد: قرار بود ما یک اجرا داشته باشیم ولی چون دکور سبکی داشتیم زمان اضافه آوردیم و چون آخرین نمایشی بودیم که اجرا می‌شد اطلاع‌رسانی کردیم که یک اجرای اولیه قبل از اجرای جشنواره خواهیم داشت؛ اجرای اول ما به خوبی صورت گرفت اما اجرای دوممان پر استرس بود چون حدود پنجاه نفر پشت در جا ماندند و قرار بود داوری هم روی همین اجرا صورت بگیرد، اما مردم سه ساعت برای اجرای بعدی صبر کردند و افراد جامانده به اجرای سوم که ما به احترام این افراد برگزار کردیم، آمدند که می‌توان گفت یک رکورد بود که گروهی سه اجرا پشت سر هم داشته باشند.
این کارگردان تئاتر اظهار کرد: در میزانسن و دیالوگ‌ها برای ما تفاوتی  بین اجرای عموم و اجرای جشنواره‌ای وجود ندارد و برای ما مخاطب عام و منتقدین با یکیدگر برابرند اما طبیعتا برای جشنواره فجر باگ‌ها و ایرادات کار را خواهیم گرفت و این امر کاملا طبیعی است.
وی تصریح کرد: البته ما هنوز نمی‌توانیم یقین داشته باشیم که به جشنواره فجر راه می‌یابیم چون هنوز یک مرحله دیگر تا فجر وجود دارد که مرحله بازبینی است.
هنرمندان تئاتر برای به شهرت رساندن هم رسالت دارند
عقلی در خصوص ارتباط هنرمندان تئاتر با یکدیگر عنوان کرد: ما باید همدیگر را مشهور کنیم. رسالت ما این است که برای همدیگر شهرت کسب کنیم چون این به نفع تئاتر است. متاسفانه در این زمینه ما هنوز توجیح نشده‌ایم و در نگاه‌هایمان کمی خباثت وجود دارد.
برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین ها

بالا