موسیقی

نوربخش در نشست خبری : بازخوانی «چاووش‌»ها در جشنواره موسیقی فجر

حمیدرضا نوربخش

حمیدرضا نوربخش معتقد است که بازخوانی موسیقی انقلاب در قالب «چاووش»ها و پرداخت ۲۵۰ میلیون در قالب جایزه باربد از جمله نکات مهمِ سی‌ودمین جشنواره موسیقی فجر است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، نشست خبری سی‌ودومین جشنواره موسیقی فجر صبح امروز سه‌شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۵ در طبقه چهارم ساختمان معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

در این نشست حمیدرضا نوربخش رئیس جشنواره و مهدی وجدانی مدیر روابط عمومی جشنواره موسیقی فجر حضور داشتند. همچنین بسیاری از خبرنگاران، عکاسان و تصویربرداران رسانه‌های ارتباط جمعی برای پوشش این رویداد آمده بودند.

آنچه پیش از هر چیزی در این نشست جلب توجه می‌کرد، کوچک بودن سالن و کمبود فضا برای خبرنگاران و عکاسان بود؛ به گونه‌ای که بسیاری از خبرنگاران ایستاده بودند و عکاسان نیز فضای مناسب برای انجام درستِ کارشان را نداشتند.

در ابتدای این نشست حمیدرضا نوربخش گفت: یکی از دغدغه‌هایم این است که جشنواره موسیقی فجر در تراز فستیوال‌های جهانی برگزار شود و تمام ظرفیت‌های موسیقی کشور را در خود جای دهد. در دوره‌های گذشته مشکلات ساختاری در جشنواره بود که هنرمندان اقبال چندانی برای شرکت در جشنواره نداشتند. از سال گذشته مسیری را برای خود تعیین کرده‌ایم تا به این اهداف برسیم.

او ادامه داد: برای رسیدن به اهدافی که داشتیم جایزه باربد را به جشنواره اضافه کردیم. بخش‌هایی از جشنواره را هم به جاهای دیگر منتقل کردیم نه حذف. برای مثال بخش رقابتی را بررسی کردیم و دیدیم که خروجی مشخصی در این بخش از جشنواره وجود نداشته و گروه مشخصی که خروجی این بخش باشد را یافت نکردیم. به همین دلیل تصمیم به انتقال بخش رقابتی به جشنواره‌ای دیگر گرفتیم.

نوربخش که در دوره‌ سی‌ویکمِ جشنواره موسیقی فجر هم رئیس جشنواره بود، گفت: دوره‌ سی‌ویکم جشنواره هم متفاوت بود و قریب به اتفاق هنرمندان شاخص موسیقی به شکل‌های مختلف در جشنواره حضور داشتند؛ یا داور بودند، یا عضو شورا یا این که جایزه گرفتند. از سال گذشته تاکنون بحث‌های بسیاری درباره جشنواره شده و همین نکته نشانه‌ بهتر شدنِ جشنواره است.

او ادامه داد: برگزاری جشنواره در سال گذشته آنچنان فشاری برای من داشت که برای امسال تصمیم گرفتم که در جشنواره نباشم و تا چند ماه هم مقاومت کردم، اما در نهایت اصرار دوستان موجب شد که به جشنواره برگردم.

جشنواره سی‌ودوم در کدام سالن‌ها اجرا دارد

نوربخش گفت: سی‌ودومین دوره جشنواره موسیقی فجر امسال از ۲۲ دی تا ۳۰ دی برگزار می‌شود و مراسم اختتامیه هم در نخستین روز بهمن اجرا خواهد شد.
او ادامه داد: تالار وحدت، تالار رودکی، فرهنگسرای نیاوران، سالن همایش‌های برج میلاد، سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی، فرهنگسرای ارسباران و مجموعه برج آزادی جاهایی است که اجراهای جشنواره موسیقی فجر در آنجا به روی صحنه می‌روند. از میان این سالن‌ها مجموعه برج آزادی به جمع سالن‌های دوره گذشته اضافه شده است.

بازخوانی موسیقی انقلاب در قالب تکرار چاووش‌ها

نوربخش گفت: جشنواره امسال در بخش‌های موسیقی ایرانی، موسیقی پاپ، موسیقی تلفیقی، موسیقی نواحی و موسیقی کودک و نوجوان برگزار می‌شود. امسال ۱۰ اجرا در بخش موسیقی نواحی داریم. در بخش موسیقی ایرانی هم بازخوانی موسیقی چهار دهه اخیر موسیقی ایران را خواهیم داشت و به طور پررنگی موسیقی دوره انقلاب که در «چاووش» متبلور شده را به گوش مخاطبان می‌رسانیم.

علیرضا افتخاری نیلوفرانه را می‌خواند

او ادامه داد: ارکستر ملی هم در ساختار جدیدش نخستن اجرا را در قالب جشنواره به روی صحنه می‌برد. خواننده ارکستر علیرضا افتخاری است که قرار است بخش‌هایی از آلبوم «نیلوفرانه» به همراه آثاری دیگر را بخواند. ارکستر سمفونیک تهران هم اجرایی از آثار احمد پژمان دارد و اجرایی هم به طور مشترک با ارکستر ایتالیا به روی صحنه می‌برد.

بخش پژوهش با پنج موضوع به جشنواره اضافه شد

رئیس سی‌ودومین جشنواره موسیقی فجر درباره اضافه شدنِ بخش پژوهش به جشنواره گفت: برای امسال پژوهش‌هایی با موضوع‌های «آموزش موسیقی آکادمیک در دانشگاه‌ها»، «تاثیر مدرنیته بر موسیقی معاصر»، «نوآوری در موسیقی ایران»، «پژوهش‌های موسیقی و طبقه‌بندی  انواع آن» و «اقتباس موسیقایی از ادبیات ایران» در جشنواره ارائه می‌شوند.

او ادامه داد: جشنواره موسیقی فجر فینال جشنواره‌هاست. به همین دلیل برگزیدگان دیگر جشنواره‌ها در این جشنواره اجراهایی خواهند داشت. دو گروه از برگزیدگان جشنواره موسیقی معاصر، گروهی از برگزیدگان جشنواره موسیقی جوان و برگزیدگانی از جشنواره موسیقی نواحی در جشنواره امسال به روی صحنه می‌روند.

داوران جشنواره خودشان اثری نخواهند داشت

نوربخش گفت: قرار است جایزه باربد محور اصلیِ جشنواره موسیقی فجر شود. برای داوری‌ها هم تعداد داوران را نسبت به سال گذشته نصف کردیم و پنج تا ۹ داور برای هر بخش حضور دارند. برای امسال هم قرار شد که خودِ داوران اثری در جشنواره نداشته باشند.

او ادامه داد: آلبوم‌هایی که از مهر هر سال تا مهر سال بعد منتشر شده‌اند را در هر دوره بررسی می‌کنیم. برای این کار هم همه آثارِ منتشر شده را رصد می‌کنیم و نیازی به ارسال اثر از سوی مؤلفان نیست؛ مگر این که کسی خودش نخواهد که اثرش در جشنواره حضور داشته باشد و بررسی شود.

«نسلی دیگر» در قالب جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی برگزار شد

نوربخش درباره حذف بخش «نسلی دیگر» از جشنواره گفت: برخی فکر می‌کردند که ما رویکردمان حذف این بخش از جشنواره است. در حالی که «نسلی دیگر» کسانی هستند که آینده موسیقی ایرانی در دست آنان است. متاسفانه این بخش در کنار جشنواره موسیقی فجر دیده نشده بود به همین دلیل تصمیم گرفتیم این بخش را به طور مجزا و مستقل برگزار کنیم. حاصل این بخش هم در قالب جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی در هفته گذشته برگزار شد.

استان‌ها تمایلی به برگزاری جشنواره موسیقی فجر ندارند

رئیس سی‌ودومین جشنواره موسیقی فجر گفت: جشنواره موسیقی فجر در سال‌های گذشته در برخی استان‌ها به صورت هم‌زمان برگزار می‌شد. این اقدام نه به اراده‌ی مسئولان جشنواره که به درخواست مسئولان استانی برگزار می‌شد. اما در سال گذشته و همچنین امسال ما هیچ درخواستی از سوی مسئولان استانی برای برگزاری جشنواره موسیقی فجر نداشتیم.

ماجرای بلیت‌فروشی

نوبخش گفت: سال‌های گذشته برای بلیت‌فروشی با یک سایت همکاری می‌شد و تمام بلیت‌فروشی‌ها به یک سایت داده می‌شد. سال گذشته ما با همه سایت‌ها مذاکره کردیم و خواستیم که پیشنهادهایشان را برای این کار ارائه کنند. امسال هم با همه سایت‌های فعال در عرصه بلیت‌فروشی در حال مذاکره‌ایم و نتیجه آن تا چند روز آینده اعلام می‌شود.

او ادامه داد: یکی از شرط‌های ما برای این سایت‌ها پرداختن پیش‌پرداخت از سوی سایت‌ها به جشنواره است؛ چرا که بسیاری از هزینه‌های جشنواره از طریق همین پیش پرداخت‌ها تامین می‌شود. همچنین درباره سهمی که هر سایت از بلیت‌فروشی‌ها برمی‌دارد و امکانات جانبی که می‌توانند به عنوان آورده داشته باشند در حال مذاکره‌‌ایم.

کسانی که به بخش بین‌الملل می‌آیند

حمیدرضا نوربخش درباره بخش بین‌الملل جشنواره موسیقی فجر گفت: دولتمند خَلَف ازجمله چهره‌هایی است که به جشنواره امسال می‌آید. همچنین یکی از نوازندگان برجسته گیتار فلامینکو از کشور اسپانیا به نام «دلمورِ او» به جشنواره امسال می‌آیند. چهره‌های دیگری هم هستند که هنوز آمدنشان قطعی نیست و تا چند روز آینده جدول برنامه‌های جشنواره و نام تمام گروه‌ها را اعلام می‌کنیم.

افزایش بودجه نداشتیم / مجبوریم روی گیشه حساب کنیم

نوربخش در پاسخ به پرسشی مبنی بر چگونگی پرداخت دستمزد به گروه‌ها و البته اعتراضاتی که در سال گذشته در این زمینه وجود داشت، گفت:‌ به دلیل مشکلات و تنگناهای دولتی بودجه جشنواره موسیقی فجر در دو سال گذشته افزایشی نداشته است. به همین دلیل مجبوریم روی گیشه حساب کنیم. سیاست‌های دولت در حال حاضر مبتنی بر برون‌سپاری است. تمام این اتفاقات دولتی در سال‌های آینده خصوصی‌سازی می‌شود. پس جشنواره‌ها باید بتوانند روی پای خود بایستند.

حداقل پرداختمان ۷ میلیون تومان بوده است

او درباره حداقل دستمزدها تاکید کرد:‌ ما به گروه‌هایی که بلیت بیشتری می‌فروشند سالن‌های بزرگتر و دستمزد بیشتری هم می‌دهیم. کمترین دریافتی گروه‌های موسیقی نواحی در سال گذشته هفت میلیون تومان بوده است. ما در سال گذشته پرداختیِ سه میلیونی نداشته‌ایم؛ مگر در بخش تلفیقی که آن هم سه گروه در یک سانس به روی صحنه می‌رفتند و ما برای آن سانس ۹ میلیون تومن اختصاص می‌دادیم که سهم هر گروه سه میلیون تومن بود.

نوبخش گفت: حرف‌هایی هم مبنی بر پرداخت ۲۰۰ میلیون تومانی به یک گروه مطرح شد که باید بگویم این رقم برای یک اجرا نبوده، بلکه برای سه اجرا بوده است.

۲۵۰ میلیون تومان مجموع جوایز باربد است/ قیمت بلیت‌ها زیاد نمی‌شود

رئیس سی‌ودومین جشنواره موسیقی فجر درباره جایزه باربد گفت: رقم این جایزه برای امسال هم مانند سال گذشته است و در مجموع ۲۵۰ میلیون تومان جایزه در بخش‌های مختلف اهدا می‌شود.

او ادامه داد: قیمت بلیت‌ها هم مانند سال گذشته است و زیادتر نمی‌شود. سقف قیمت بلیت‌ها ۹۰ هزار تومان است.

نوربخش در ادامه صحبت‌هایش تاکید کرد: ما تمام گروه‌های فعال در عرصه موسیقی را به جشنواره دعوت کرده‌ایم و اگر گروهی در جشنواره نیست، تنها به خواست خودش بوده است.

در پایان این نشست از پوستر جشنواره موسیقی فجر با طراحی سمانه ضیح‌منش رونمایی شد.

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین ها

بالا